Skip to content

Cephe Kaplamaları

 • Alüminyum Kompozit Panel Kaplama
 • Ahşap Panel Kaplama
 • Seramik, Granit, Taş, Mermer, Terra Cota
 • Kompakt Laminat Kaplama
 • Seranit Kaplama

Kompozit Panel Cephe Kaplama Sistemi, sağar duvarlara taş yünü ve tywek diye adlandırılan yanmaz örtü ile oluşturulan ısı izolasyonu uygulandıktan sonra çelik profil veya alüminyum H profilden imal edilmiş konstrüksiyon üzeri cephelerin kaplanması uygulamasıdır.Cepheye monte edilen alüminyum kompozit paneller ana konstrüktüre monte edilirken hem yatayda, hem de düşeyde panellerin ve alt taşıyıcı sistemin çalışmasına ve cephe sisteminin nefes almasına olanak tanınarak,gün içinde veya mevsimler arası ısı farklılıklarından dolayı oluşacak genleşmeye bağlı deformasyonlar önlenir.

Alüminyum Kompozit Panelleri Alman yangın standardı B1 sınıfı (DIN 4102) ve B2 sınıfı (DIN 4102) olmak üzere iki ayrı kategoride bulunuyor. B2 sınıfı paneller iki alüminyum levha arasında polietilen dolgulu ve ön yüzü PVDF boyalı. B1 sınıfı (alev almaz) ise iki alüminyum levha arasında aleve dayanıklı mineral dolgu maddeli olup yüzeyi Lumifon bazlı Fluorocarbon boyalı. Her iki sınıftaki panellerin kalınlığı 4 mm.

Alüminyum Kompozit Paneller ileri teknoloji ile üretilmiş olup, modern mimaride rahatlıkla kullanılan ve sıklıkla tercih edilen bir yapı elemanıdır. Her türlü bina ve konstrüksiyonda yeni bir görünüm ve modern çizgiler üretilmesine yardımcı olur. Binaların iç ve dış yüzeylerinde kullanılabilirliği alüminyum kompozit panelleri tercih edilen bir yapı malzemesi haline getirmiştir.

Alüminyum Kompozit Panel kaplama  kompozit panel nedir

İki alüminyum levha arasına yerleştirilmiş polietilen tabakadan oluşan alüminyum kompozit paneller, günümüzde bina cephe giydirme sistemlerinden, reklam, tanıtım ve dekoratif amaçlı uygulamalara dek geniş bir yelpazede kullanım alanı bulmakta ve gün geçtikçe giderek artan bir eğilimle yaygınlaşmaya devametmiştir.

Alüminyum Kompozit Paneller kaplama ileri teknoloji ile üretilmiş olup, modern mimaride rahatlıkla kullanılan ve sıklıkla tercih edilen bir yapı elemanıdır. Her türlü bina ve konstrüksiyonda yeni bir görünüm ve modern çizgiler üretilmesine yardımcı olur. Binaların iç ve dış yüzeylerinde kullanılabilirliği alüminyum kompozit panelleri tercih edilen bir yapı malzemesi haline getirmiştir.

Günümüz dış cephe kaplama mimarisinde bina yüzeylerinde daha doğal ve daha sıcak bir görüntü oluşturduğu için en çok tercih edilen malzemelerden biri olan ahşap panel ile cephe kaplama uygulamalarında müşteriye geniş bir renk seçimi ile birlikte,beraberinde uzun yıllar tabiat şartlarında işlevini yitirmeyen bir ürün sunmaktadır.Sistemin bina cephelerine uygulanması giydirme cephe sistemleri ile aynıdır.

Sistem içerisinde kullanılacak olan taş, seramik, granit, mermer ve tamamen kil ve doğal malzemeden üretilen Terra Cotta olarak adlandırılan malzemeler, çizilen üretim projesine göre üreticisinden birebir ölçülendirilmiş olarak temin edilip,müşteri tarafından tercih edilen sisteme göre fabrika ortamında panel haline getirilerek veya şantiye ortamında direkt olarak bina cephesinde teşekkül ettirilen alt taşıyıcı konstrüksiyon içerisine özel olarak geliştirilmiş askı sistemleri,klips ve aksesuarlar ile montajları yapılır.

“Terra cotta” cephe kaplaması pişmiş toprak anlamına gelen ismi ile ülkemizde yeni yeni kendine yer bulmuş dış cephe malzemesidir. En eski yapı malzemelerinin ham maddesi olan toprağın özel fırınlarda pişirilmesiyle elde edilen terra cotta giydirme cephede doğal görünümüyle geniş yer bulmakta ve bu malzemeye olan talep günden güne artmaktadır.Alüminyum profiller ile alt konstrüksiyonu oluşturulmaktadır. Cephede yalıtımı sağlamak amacıyla sistemin arkasına taşyünü veya camyünü uygulaması isteğe bağlı yapılabilr.“Terra cotta” iklim koşullarına dayanıklılığı,  doğal görünümü ve hızlı montajı  sayesinde giydirme cephe sektöründeki yerini almıştır.

Kilden ve kaolenden extrüde olarak şekillendirilen ve pişirilerek nihai haline kavuşturulan dış cephe kaplama malzemesidir. Özel askı elemanları ile alüminyum profiller üzerine asılarak cepheye montajlanır. Düşey derzlerle fuga profili yerleştirilerek cephe bütünlüğü sağlanır. Yatayda paneller arasında oluşan fuga boşlukları cephenin arkasında doğal bir hava sirkülasyonunun oluşmasına müsaade eder. Uygulama Alanları : Dekoratif görüntüsü ve dayanıklılığı ile sıkça tercih edilen bir cephe kaplama elemanıdır. Konut, AVM, iş merkezi, hastane projeleri başta olmak üzere çeşitli renk alternatifleri ile kullanılır. Teknik Özellikler : Donmaya ve atmosferik etkilere karşı yüksek dirençlidir. Farklı renk, doku ve ebat alternatiflerine sahiptir. Yüksek yangın dayanımına sahip uzun ömürlü bir cephe kaplama çözümüdür. 20×40 cm’ den 50×150 cm’ ye kadar çeşitli ölçülerde üretilmektedir. Birim ağırlığı taşıyıcı sistem ile birlikte ~35 kg/m²’ dir

Terracotta’nın Avantajları

 • Düşük su emme oranı
 • Uzun ömürlü
 • Rengi solmaz
 • Yüzeyde çatlaklar oluşmaz ve şekli bozulmaz
 • Farklı iklim koşullarına karşı yüksek dayanımlı
 • Renk ve ebat çeşitliliği
 • Bakım ve temizlik gerektirmez
 • Hızlı ve kolay uygulama
 • Enerji koruması (yalıtımsal özellik)
 • Farklı malzemelerle kombine edilebilme
 • Alev almama
 • Tuzlu su dayanımı
 • Geri dönüşüme uygun
 • Dona dayanıklı
 • Grafiti koruması
 • Sağlığa zararsız

Compact laminant, termosetting reçine emdirilmiş çok sayıda craft tabakaları ön ve arka yüzeyine mekânın esaslı dekor tabakasının gelmesiyle 150o ve 100 bat kg/cm2 altında preslenmesiyle meydana gelen cephe giydirme levhalarıdır. Binalarda maksimum düzeyde havalandırma sağladığı gibi rutubeti ve ısı kaybını önler. Geniş renk ve desen seçeneğine sahip bir cephe kaplama sistemidir.

Kompakt laminat parke, alüminyum profillerden yapılan, binanın dışına estetik bir görünüm kazandıran kompakt laminat plakaların güvenli bir şekilde monte edilmesidir. Bir çok artısı olan kompakt laminat parkelerin en büyük artısı binanın nefes almasını sağlamasıdır. Bunun için havalandırmalı laminat alt konstrüksiyon kullanılmalıdır.

Kompakt laminat parke, yağmur suyunun içeri girmesini engelleyen bir sistemdir. Farklı uygulamalar için birbirinden farklı çeşitlerde dış cepheye uygulama yapmak mümkündür. Bu parkenin artılarından biri de üretiminde düşük alüminyum tüketimidir. Oldukça hızlı ve kolay montaj ile de bekleme süresini en aza indirir. Farklı renk seçenekleri ve farklı desenlerde üretim mümkündür. Şık görünüm ve sağlık için kompakt laminat parke tercih edilmektedir.

Günümüz mimarisinde çok önemli yer kaplayan cephe kaplama türlerinin başında gelen kompakt laminat cephe kaplamasistemi kendi içinde farklı farklı sistemler içeren fakat dışarıdan bakan için bir bütünlük sağlayan, gözleri yormayan ve oldukça şık bir görünüm katan cephe kaplama sistemlerinin başında gelmektedir. Bu sistem sayesinde firmalar oldukça büyük oranda şık bir görünüme sahip binalara kavuşmaktadır. Ahşap görünümü sayesinde ve dayanıklı olması sebebiyle çoğu insan tarafından kaplama alanında ilk tercih sebeplerinden olması tesadüf değildir. Kullanım için uygulandığı yerde uzun süreler boyunca ilk günkü canlılığını koruyan ve aşınmayan yöntem olan kompakt laminat cephe kaplama sayesinde modern çizgilere kavuşan çok sayıda bina bulunmaktadır. Özellikle yeni yapıların çoğunda kullanılan kompakt laminat kaplama sayesinde yapıların değeri de oldukça büyük oranda artmaktadır.

Isıya ve basınca dayanıklı, ayrıca dış etkenlerden oluşan aşınmalara karşı büyük oranda dayanıklı ürünlerden oluşan kaplama yöntemi sayesinde hem modern bir çizgiye kavuşan yapıların yanında, emniyetli olması ve dışarıdan bakan için harika bir bütünlük sağlaması nedeniyle modern mimarinin en çok tercih ettiği kaplama türlerinin başında gelmektedir ve uzun sürelerdir de bu liderliğini hiçbir yönteme kaptıracak gibi durmamaktadır.

Seramik tarzda bir ürün olan seranit iç ve dış mekân kaplamalarında, mekânları modern bir görüme kavuşturmakla beraber dayanıklı özelliği ile de tercih edilen bir cephe kaplama malzemesidir. Farklı renk ve desenlerde uygulanabilen, alüminyum alt karkas, yapıştırma, klipsli ve tırnaklı sistem ile montajı yapılabilen bir cephe sistemidir.

SERANİT kaplama ürünlerinin uzun ömürlü olması için; ürünün kalitesi kadar alıcının bilinçli tercihi, üreticinin tarafsız yönlendirmesi, uygulamasını yapacak kişilerin deneyimli ve bilgili olması kadar, uygulanacağı mekân ve yüzeylerin özelliklerine de bağlıdır. Bu özellikler dikkate alınarak SERANİT Karoları yanı sıra, SERANİT yapı kimyasalları ve bakım koruma ürünleri seçilmelidir.

Uygulama Öncesinde;

Yapının hangi amaçla ve nasıl kullanacağını bilmek SERANİT Porselen Seramik ürünlerinin seçiminde doğru karar verebilmek için çok önemlidir. En sert zemin en iyi zemin demek değildir. Taşıyıcı özelliğe sahip olmalıdır, SERANİT Porselen Seramik uygulaması için seçilen yapı kimyasalları ve derz dolguları termoplastik esneme özelliğinde olmalıdır. Kaplamanın kullanılacağı zeminde çeşitli yatay düşey hareketler, durağan yükler ve yaya trafiği nedeniyle sürekli vibrasyon olur. Özellikle ısı farklarının çok yüksek olduğu yerden ısıtmalı zeminlerde ve teras gibi açık alanlarda binalardaki genleşme ve daralmalar zemin kaplamasını etkiler, çatlama ve kırılmalara neden olur. Bu çatlama ve kırılmaların önlenebilmesi için vibrasyon etkilerinin kaplamayı etkilememesi hem de ısı farkları nedeniyle oluşan genleşme ve büzüşmelerde alt zemin yüzeyi ile kaplamanın yapıştırılmasında problem olmaması için kullanılan yapı kimyasalının aderansı ve fleksibilitesi yüksek ürünler olmalıdır.