Skip to content

Alüminyum Doğrama

  • Alüminyum Doğrama Kapı ve Pencere Sistemleri
  • Isı Yalıtımlı Doğrama Kapı ve Pencere Sistemleri
  • Isı Yalıtımsız Doğrama Kapı, Pencere Sineklik Sistemleri
  • Sürme Doğrama Kapı ve Pencere Sistemleri


CKARE CEPHE, Türkiye’de ve dünyada alüminyum doğrama profil üretiminde söz sahibi bir çok firmanın sistemlerine ait profilleri işleyip üretip, uygulayabilme yeteneğine sahip olduğu gibi, custom dizayn gerektiren pek çok projede, bu güne kadar kendine ait 750 profil kalıbı geliştirip, üretip uygulamıştır.

CKARE CEPHE, Türkiye’de ve dünyada Feniş Sistemlerin yetkili üretici ve uygulayıcı bayisidir.

Alüminyum Doğrama Yaşam alanlarında kullanılan sistemler olarak menteşeli pencere ve kapı doğramaları oldukça yaygındır. Bu sistemlerden beklenen özellikler başta ısı yalıtım ve hava-su sızdırmazlık performansı olmak üzere, dış ortam sesinin mekanda minimum seviyede hissedilmesi, ihtiyaç duyulan gün ışığının ortama alınması ve rahat çalışan bir kullanım sunabilmesi şeklinde sıralanabilir. Menteşeli sistemler kullanım seçenekleri açısından çok zengin olup içe ve dışa açılır kapı-pencere, çift-eksen, vasistas, pivot gibi standart kullanımların yanında gizli kanat pencere ve hem yüz kapı gibi estetik odaklı birçok ilave çözüme sahiptir.

İç ve dış alüminyum profillerin, ısı yalıtımı sağlamak amacıyla yalıtkan bir profille birbirine bağlanmasıyla oluşturulan doğrama sistemidir. Bu yalıtkan profil, isteğe bağlı olarak yerli yada ithal (polyamid) olarak kullanılabilir.

Alüminyum yapısı itibariyle ısı iletim katsayısı yüksek bir malzemedir. Polyamid ise düşük toleranslarla hassas olarak üretilebilen ısı iletim katsayısı son derece düşük, mukavemet ve sertliği ise oldukça yüksek olan bir malzemedir. Bu özelliklerinden ötürü, alüminyum sistemlerin yalıtımında kullanılabilecek uygun bir malzemedir.

Isı yalıtımsız Alüminyum doğrama malzeme kullanılarak yapılan kapı, pencere, sineklik, oda bölme vb. gibi sistemlerdir.

Alüminyumun avantajlı özellikleri kapı, pencere vb yerlerin doğramasında alüminyumun tercih edilmesini kolaylaştırmaktadır.

Alüminyum doğrama, diğer bir doğrama sistemi olan PVC doğramaya göre daha estetik bulunabilmektedir.

Kayar kapılar doğal olarak tüm ölçülerde imal edilebilir.

Büyük ölçüdeki kapılar için profiller –eğer gerekliyse –iç kısımdan özel olarak tasarlanmış bir U-profiliyle takviye edilir. Böylelikle esas sistemin temel hatları korunmuş olur.

Ayrıca kayar kapılar seçilen sisteme bağlı olarak çeşitli model varyasyonlarıyla üretilmektedir:

Monorail: (tek raylı) Sabit parçalar doğrudan kasa profiline camla döşenir.

Duorail: (çift raylı) Kayar elemanlar ve sabit parçalar aynı parçalardan biçimlendirilir.

Lift & slide (LS): Duorail-kayar kapı bir kasa pompası yardımıyla inox ray üzerinde kaydırılmadan önce yukarıya kaldırılır. Bu ray en alttaki profilin sırtına monte edilmiştir. Lift & Slide-model varyasyonu hem tek raylı hem de çift raylı olarak imal edilebilir. Lift & Slide’in en önemli avantajı, hava, rüzgâr ve suya karşı daha iyi bir koruma sağlamasıdır.